Završna konferencija Erasmus+ projekta GIFTED
U utorak, 05.11.2024. u dječjem vrtiću Izvor u Samoboru održana je završna konferencija Erasmus+ projekta GIFTED: Games and Inclusion for Teacher Education u organizaciji Učiteljskog fakulteta u Zagrebu i DV Izvor. Uvodno izlaganje o darovitoj djeci te o mogućnostima i oblicima edukacije darovite djece u Hrvatskoj održala je profesorica psihologije i ECHA specijalistica za obrazovanje darovitih Ksenija R. Benaković, naglasivši važnost ranog prepoznavanja darovitosti. Voditeljica projekta za Hrvatsku, doc. dr. sc. Marija Šarić Drnas, prezentirala je rezultate provedenog projekta, a potom je objasnila kako izgleda online platforma za edukaciju odgojitelja i učitelja GIFTED i koje teme ta platforma obuhvaća. Stručnjakinje iz prakse, Sanja Bartaković, magistra psihologije i mr.sc. Marijeta Ranogajec Kukulj podijelile su svoja iskustva sudjelovanja u projektu i primjeni inovativnih alata za prepoznavanje darovite i talentirane djece kao i svoje dojmove vezane za mogućnosti korištenja platforme GIFTED u svrhu stručnog usavršavanja u ranom predškolskom odgoju i obrazovanju te u razrednoj nastavi.
Na Konferenciji je prisustvovao 41 stručnjak iz nekoliko ustanova ranog i predškolskog obrazovanja s područja Samobora, Sv. Nedjelje i Brežica.
Više o samom projektu može se pronaći na https://gifted-project.com/
Svi zainteresirani stručnjaci s područja odgoja i obrazovanja mogu se uključiti u edukaciju putem https://gifted.grifomultimedia.eu/hr/
Održana stručna edukacija za djelatnike vrtića
Dana 10.12. 2024. od 17,00 do 20,30 sati, u prostoru Bunkera, održana je Stručna edukacija zdravstvenih voditelja, odgojitelja i stručnih timova vrtića u organizaciji Doma zdravlja Zagrebačke županije. Na edukaciju se odazvao velik broj djelatnika samoborskih vrtića, među kojima i 41 djelatnik DV Izvor.
Program edukacije:
- Djelokrug rada patronažne službe – Petra Šančić, bac.med.tech.
- Unapređenje komunikacije – Dječji vrtić – pedijatar – roditelj, lonka Artuković, dr.med.spec.ped.
- Suradnja s Hrvatskim zavodom za socijalni rad, Ivan Pavičić,mag.iur.,voditelj HZZSR-a, Lana Lukačić, dipl.soc.radnik, Andrea Svečnjak,dipl.soc.radnik, Lovro Šicel, dipl.soc.radnik
- Osipne i zarazne bolesti kod male djece – Tatjana Glivetić , dr.med.spec.ped.
- Hitni medicinski postupci : aspiracija sitnih predmeta, reanimacija , (edukacija AVD-a), febrilne konvulzije, epileptički napad, Goran Gluhak , mag.spec.techn., Josipa Rukavina , mag.spec.techn.
Cilj edukacije bio je jačanje kompetencija djelatnika vrtića u prepoznavanju bolesnih i hitnih stanja kod djece i adekvatnom pružanju prve pomoći te unapređenje komunikacije i suradnje vrtića, pedijatara, patronažne službe i Hrvatskog zavoda za socijalni rad.
Edukacija likovnog stvaralaštva
Unutar ustanove DV „Izvor“ odvija se edukacija likovnog stvaralaštva, pod vodstvom odgojiteljice Snježane Klasiček, formirana u dvije skupine: početna i napredna. Tema ovogodišnje edukacije likovnog stvaralaštva napredne skupine je likovna aprecijacija koja se odnosi na percepciju i recepciju umjetničkog djela. Likovni umjetnici s kojima se ove godine djeca susreću su: Picaso, Vincent van Gogh, Vasilij Kandinski, Piet Mondrian i drugi.
Održane radionice Crvenog križa u DV Izvor
U sklopu projekta Hrvatskog Crvenog križa, Sigurnije škole i vrtići, u DV Izvor održane su edukativne radionice za djecu koje je vodio djelatnik Crvenog križa Samobor. U razdoblju od 07. do 19.11.2024. održano je devetnaest radionica za djecu devet odgojno – obrazovnih skupina. Sudjelovale su tri odgojno -obrazovne skupine iz centralnog objekta Krklecova ( Kockice, Tratinčice i Maslačak), četiri odgojno – obrazovne skupine iz područnog objekta Bregana ( Lisice, Vjeverice, Bumbari i Zmajevi) te odgojne skupine Zvjezdice iz područnog objekta Hrastina i Sovice iz područnog objekta Celine.
Odrađene su slijedeće radionice:
Perimo ruke bez imalo muke – radionica koja djecu uči pravilnom pranju ruku i važnosti higijene u svakodnevnom životu.
Prva pomoć upomoć – osnove prve pomoći prilagođene djeci, kako bi naučili kako reagirati u hitnim situacijama.
Humane vrednote – radionica koja promiče vrijednosti poput empatije, solidarnosti i poštovanja prema drugima.
Priprema za izvanredne situacije-potres – radionica koja djecu uči pravilno postupati prije, za vrijeme i nakon potresa s ciljem smanjivanja negativnih posljedica.
STRUČNO USAVRŠAVANJE
U tjednu od 7.10.2024. do 11.10.2024. godine obilježili smo 70 godina predškolskog odgoja u Samoboru.
Program je sadržavao niz zanimljivih događanja koja su između ostalog obuhvaćala i izlaganja stručnjaka s ciljem stručnog usavršavanja odgojitelja i članova stručnog tima:
- sc. Ranko Rajović: Djetinjstvo nekad i sad
- sc. Adrijana Višnjić Jevtić: Pozicioniranje ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja u suvremenom društvu – izazovi i prilike
- sc. Marija Sablić: Ekrani vs. Djetinjstvo: Kako zaštititi djecu u digitalnom bespuću
- Duško Ilijević, waldorfski odgojitelj: Je li počela vladavina djece?